Tulkot

Izmantojiet Google, lai tulkotu vietni. Mēs neuzņemamies atbildību par tulkojuma precizitāti.

Veidenbauma muzejs “Kalāči" saņem Muzeju biedrības Gada balvu

Veidenbauma muzejs “Kalāči" saņem Muzeju biedrības Gada balvu

Eduarda Veidenbauma muzejs "Kalāči" un tā pērn atklātā ekspozīcija "Vairāk gaismas!" saņēmis galveno balvu “Latvijas Muzeju biedrības Gada balvas 2023” pasniegšanās ceremonijā, kas norisinājās 22.maijā Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā. Muzejs aicina izzināt latviešu dzejas pirmā modernista sapņus un centienus, nemierīgās attiecības ar ģimeni un draugiem, trauslo veselību, ideālistiskās demokrātijas un līdztiesības idejas, un, protams, viņa novatorisko dzeju.

"Patiesi dzīva muzeja piemērs, kas caur krājumu meklē un atrod savu identitāti, aktualitāti un ieguldījumu kopienā atbilstoši mūsdienu cilvēka un sabiedriskā diskursa jautājumiem. Atrastais elements – mentālā veselība un cilvēku attiecības – ir tik degošs, ka vienlīdz svarīgs visām paaudzēm un kontekstiem. Profesionāls pētniecības darbs, kas smalkjūtīgi interpretēts dažādām auditorijām," par laureātu sacīja žūrija.

2022. gadā Eduarda Veidenbauma memoriālais muzejs "Kalāči" ir uzsācis nozīmīgas pārmaiņas. Izceļot līdz šim mazāk izgaismotas krājuma daļas, muzejs kļuvis par vietu, kur izzināt katra personisko mentālo veselību un mācīties veidot harmoniskas attiecības ar apkārtējiem. Lai to paveiktu, līdzās rūpīgai un mūsdienīgai Eduarda Veidenbauma dzejas un uzskatu analīzei muzejs vairāk nekā līdz šim stāstīs arī par valsts aizsargājamo pieminekli – zemnieku sētu "Kalāči" – un Veidenbaumu ģimeni, kas tajā saimniekoja, par viņu kopīgajiem darbiem un attiecībām.

Lai pilnvērtīgi atklātu dažādās Veidenbaumu mantojuma šķautnes, ekspozīcijas komandā apvienojušies dažādu jomu pārstāvji: projekta vadītāja un kuratore Inga Surgunte, muzeja vadītāja Andra Ķīse, literatūrzinātnieks Marians Rižijs, māksliniece Dace Džeriņa, rakstnieks Andris Akmentiņš, pusaudžu un jauniešu psihoterapeits Nils Konstantinovs, dabas procesu pētniece Laura Dzelzkalēja, socioloģe Liene Ozoliņa, jaunatnes lietu speciāliste un muzejpedagoģe Baiba Roze. Ekspozīcijas satura izstrādē aktīvi piedalījušies arī Cēsu novada jaunieši.

Datums: 2023. gada 23. maijs