Tulkot

Izmantojiet Google, lai tulkotu vietni. Mēs neuzņemamies atbildību par tulkojuma precizitāti.

Uzsākti būvdarbi, lai šovasar Cēsis patērētu saules ražotu elektrību

Uzsākti būvdarbi, lai šovasar Cēsis patērētu saules ražotu elektrību

Martā Cēsu novada Priekuļu pagasta "Purmaļos" 23 hektāru platībā sākta saules elektrostacijas būvniecība. Par Latvijas investoru līdzekļiem būvētās Cēsu saules elektrostacijas (Cēsu SES) jauda pārsniegs 19 MW, un tā jau šovasar ar zaļu elektroenerģiju apgādās 9500 Cēsu un tuvējo novadu mājsaimniecību. Jebkuram interesentam būs iespēja sekot būvdarbiem arī video tiešraidē.

Cēsu SES teritorija atrodas Saules ielas pļavā, starp Saulrītu un Vaives ielu. Saskaņā ar Cēsu novada būvvaldes 2023. gada septembrī izsniegto būvatļauju, teritorijas sakārtošanas darbi sākās pērnā gada rudenī, novācot lielu daļu krūmu un citu apaugumu. Līdz ar pavasara iestāšanos tiek pabeigta teritorijas sagatavošana, savukārt marta pēdējā nedēļā tiks uzsākta pāļu dzīšana, kam sekos apakškonstrukcijas montāža, kabeļu guldīšana un saules paneļu uzstādīšana.

Plānots, ka Cēsu SES nodos ekspluatācijā šovasar. Šī projekta rezultātā līdz šim degradētā un purvainā teritorija tiks pārvērsta par sakoptu, drošu, bioloģiski daudzveidīgu un visai Cēsu pilsētai kalpojošu vidi. Vides sakārtošanas un Cēsu SES izveides procesam jau drīzumā varēs sekot līdzi tiešraidē šeit.

Projekta saskaņošanas gaitā savus noteikumus izvirzījušas un projekta īstenošanu apstiprinājušas visas iestādes, kuru kompetencē ir Cēsu SES teritorija un projektā izmantotie risinājumi, tostarp Valsts vides dienests, Dabas aizsardzības pārvalde, AS "Sadales tīkls", AS "Augstsprieguma tīkls", VSIA "Zemkopības ministrijas nekustamie īpašumi", AS "GASO" un citas.

Cēsu SES teritorijā atradīsies vairāk nekā 33 500 saules paneļu. Būvdarbus un saules paneļu instalācijas darbus veic "KL Systems", kas jau vairāk nekā 13 gadus īsteno vērienīgus saules elektrostaciju projektus Vācijā, Itālijā, Spānijā, Lielbritānijā un citviet pasaulē.

Šī projekta izbūvē īpaša uzmanība pievērsta bioloģiskās daudzveidības saglabāšanas un vides aizsardzības jautājumiem. Žogs ap Cēsu SES teritoriju izvietots tā, lai pēc iespējas saglabātu apkaimes iedzīvotāju izmantotās takas, kā arī starp Cēsu SES un kaimiņos esošajiem apdzīvotajiem zemesgabaliem tiks veidota zaļā zona ar apstādījumiem. Zem SES žoga varēs pārvietoties sīkie dzīvnieki, savukārt tās teritorijā uzstādīs kukaiņu mājas, sikspārņu būrus, kā arī tiks iekopta bioloģiska pļava aitu ganībām.

Cēsu SES īpašnieks ir pašmāju investīciju fonds "Merito Sustainable Energy Fund I" ("Merito" fonds), kas šobrīd ir lielākais saules elektrostaciju operators Latvijā un ieceres īstenošanai piesaistījis pieredzējušus ekspertus no uzņēmuma "Saules Energy". Cēsu SES projektā investēti teju 12 miljoni eiro Latvijas kapitāla, tostarp Luminor bankas aizdevums 6,5 miljonu eiro apmērā.

No zaļās infrastruktūras objekta izveides ieguvēji ir Cēsu, Vidzemes un visas Latvijas iedzīvotāji – šādā veidā tiek stiprināta Latvijas enerģētiskā neatkarība. Cēsu SES tiek attīstīta ar pieslēgumu sadales infrastruktūrai, tādēļ tur saražoto saules elektroenerģiju patērēs vietējie iedzīvotāji un uzņēmumi. Cēsu SES projekts arī paredz iespēju ar laiku izveidot tiešo pieslēgumu pašvaldības iestādēm un uzņēmumiem, kā arī piesaistīt energoietilpīgas ražotnes.

Ekonomiskais ieguvums no Cēsu SES būs redzams ar laiku – jo ātrāk Vidzemē un Latvijā kopumā būs attīstīta zaļās elektroenerģijas ieguves infrastruktūra, tostarp saules elektrostacijas, atjaunīgajiem energoresursiem sasniedzot citu ES valstu apjomu, arī elektroenerģijas cena pazemināsies.

 

Papildu informācija:
Agnese Ruberte
"Merito Partners" komunikācijas konsultante
M. +371 29337759, e-pasts: pr@meritopartners.com
Datums: 2024. gada 11. marts