Priekuļu Saules parks saņēmis Latvijas Ainavu arhitektūras balvas atzinību

Latvijas Mākslas akadēmijas jaunajā korpusā un dārzā 9.jūnijā norisinājās “Latvijas Ainavu arhitektūras balva 2022” svinīgā apbalvošanas ceremonija, kurā atzinības rakstu saņēma arī Priekuļu Saules parks.

Cēsu Viduslaiku pils virtuves dārzs saņēma nacionālās žūrijas balvu nominācijā “Procesi”.

Atzinības rakstus “Latvijas Ainavu arhitektūras balvas 2022” apbalvošanas ceremonijā saņēma arī citi nozīmīgi objekti Cēsu novada teritorijā.

Nacionālās žūrijas atzinību nominācijā “Ārtelpa” saņēma:

  • Cēsu pilsētas skeitparks;
  • Priekuļu Saules parks;
  • Pavāru māja un Dabas vērotāju dārzs Līgatnē.

Nacionālās žūrijas atzinību nominācijā “Procesi” saņēma Āraišu ezerpils Arheoloģiskais parks.

Latvijas Ainavu arhitektūras balvas pasniegšana mērķis ir veicināt sabiedrības un citu nozaru speciālistu izpratni par ārtelpu kā nozīmīgu estētikas un sociālas vides saskarsmes vietu, nacionālas un vietējas nozīmes kultūrvides stiprinātāju un ilgtspējīgas attīstības sastāvdaļu.

 

Par Priekuļu saules parku

Saules parks atrodas pašā Priekuļu centrā, blakus pašvaldības ēkai. Tas kļuvis ne tikai par iemīļotu pastaigu vietu Priekuļu iedzīvotājiem, bet arī par populāru apskates objektu novada ciemiņiem.

Parkā atrodas Latvijas dižākais dalības jeb analemmatiskais Saules pulkstenis un Veselības taka, pa kuru ejot, var iepazīt Latvijas ārstniecības augus, izmasēt kāju pēdas un vienlaikus smelties zemes enerģiju.

Šeit iespējams apciemot Priekuļu Dūdieviņu, kas veidots kā uz pelēka laukakmens pakāpies, paceltām rokām kā spārniem debesīs aizlidot aicinošs puisēna tēls. Gan vietējie, gan viesi pie viņa var atstāt savas dzīves likstas un rast jaunas idejas turpmākam ceļam.

Priekuļu Saules pulkstenis laiku rāda tikai tad, ja cilvēks piedalās laika noteikšanas procesā. Kad viņš nostājas uz atbilstošā mēneša nosaukuma, kas redzams centrā esošā astoņniekam līdzīgā skalā, ēna norāda virzienu uz stundas atzīmi.

Tā kā Priekuļu vārda saknē ir „prieks”, pulksteņa kompozīcija, veidota kā šķelmīgi smaidoša saule. Saules pulksteņa izveides pamatā ir precīzi astronomiski aprēķini, jo tā ģeometriskās īpašības ir atkarīgas no konkrētās vietas ģeogrāfiskajām koordinātēm.

Saules pulkstenis rāda vasaras un ziemas laiku, šeit precīzi atzīmētas debespuses, saullēkta un saulrieta virzieni ziemas un vasaras saulgriežos, kā arī norādes zīmes uz novada sadarbības partneru atrašanās vietu un attālumu.

Saules parkā atrodas arī Rododendru dārzs, Skulptūru dārzs un Meža izziņas taka.